Jak pečovat o štěňátko?
(Denny:to newím takže bude psát Elen)
JAK PEČOVAT O ŠTĚŇÁTKO
Nastal dlouho očekávaný den a od chovatele jste si domů přinesli vyhlédnuté štěňátko. Současně jste dostali vyplněný a veterinárním lékařem potvrzený Mezinárodní očkovací průkaz štěněte, případně kopii kupní smlouvy. Průkaz původu dostanete později, protože jeho vystavení chvilku trvá. Po jeho obdržení vyplňte příslušné kolonky, podepište se a současně zkontrolujte, zda tetovací číslo souhlasí s číslem, které má Vaše štěně v oušku.
PELÍŠEK
Je třeba jej umístit na vhodné místo do teplé a světlé místnosti, kde není průvan. Rozhodně zamítněte koupelnu, chodbu, předsíň, čí podobný "vystrkov".
Váš pejsek je velmi společenský a není rád sám. Chce mít přehled o všem co se děje.
Do pelíšku dejte deku či plenu, štěně se pod ní rádo zahrabe. Vše v pelíšku by mělo být prací nebo mít alespoň prací potah.
HRAČKY
Než si pejska přinesete domů, je vhodné mu pořídit hračky s kterými si bude hrát. Výběr je veliký a záleží pouze na Vašem vkusu a na zájmech Vašeho štěňátka. Některé si bude rádo hrát s pískacími figurkami, jiné s míčkem a jiné zase radši z provázkem.
ČURÁNÍ
Blízko pelíšku připravte místo, na které se bude štěňátko chodit vyprazdňovat. Nejlépe tác s novinami, protože ven s ním budete moct až po skončení očkování, což je ve 3. měsíci. Při vyprazdňování vždy opakujte stejný povel (čůrat, loužička apod.), aby si jej štěně zapamatovalo. Pokud potřebu udělá na určeném místě, nezapomeneme jej hodně chválit, aby si brzy uvědomilo, co je dobře a co ne. Když se to náhodou nepovede a štěňátko vykoná potřebu jinde vyhubujeme mu, ale v žádném případě nenamáčíme čumáček ani podobné praktiky, které se různě doporučují. Štěně podle intonace hlasu pozná, zda-li je hubováno a nebo chváleno.
Noviny pravidelně vyměňujeme, protože na mokré nám chodit nebude.
VENČENÍ
Když už máme všechna nezbytná očkování, můžeme začít chodit s jorkšírkem na procházky. Před tím jsme ho již doma seznámili s obojkem a zkoušeli chodit po bytě na vodítku. Venku je to trošku jiné, protože je tady spousta nových pachů a zvuků a štěňátko neví co dřív. Také se může stát, že se bude ze začátku bát cizích lidí, psů a nebo projíždějících aut.
Ze začátku nesmíme štěňátko příliš přetěžovat, protože ještě nemá vyvinuté klouby. A tak je dobré s sebou na procházku vzít tašku nebo přepravku a když vidíme, že je pejsek unavený odnést ho domů v tašce.
Běhání u kola není pro jorkšíráčka vhodné. Je na to příliš malý. Pokud jezdíte na cyklistické výlety, musíte na kolo připevnit košíček a pejska vozit na něm. Musíme ho ale zapnout do postroje, aby nám nevypadl. Nedoporučuji psa uvazovat na vodítko, protože by se při pádu mohl uškrtit.
VÝŽIVA
Budeme potřebovat 2 pevné misky, nejlépe s těžkým dnem. Prodávají se umělohmotné a nebo nerezové. Jedna je na vodu a druhá na jídlo.
Vodu a to pitnou musí mít pejsek k dispozici neustále.
Ze začátku krmíme pejska stejnou potravou jakou měl u chovatele. Většinou si přineseme od něj vzorek.
Musíme krmit kvalitní potravou a pejska nepřekrmovat. Dnes již máme na výběr z více značek kvalitního krmiva, ale doporučuji buď "Eucanuba Small Puppy" nebo "Royal Canin Mini". Můžeme také tyto druhy prostřídat. Je vhodné také štěňátku dávat 1x denně rozmíchaný tvaroh s piškotkou a nebo tvrdý tvaroh nakrájený na kostičky. Také můžeme použít bílý jogurt, abychom dodali štěňátku vápník, který potřebuje, aby mu stály ouška. Prodávají se i speciální kostičky, které obsahují vápník a fosfor. Je dobré dávat je za odměnu.Také 1x denně přidáváme masovou konzervu, například Pedigree Junior.
Krmné dávky:
2-3 měsíce - 4-5x denně (záleží na množství potravy)
3-4 měsíce - 3-4x denně
4-6 měsíců - 2-3x denně
od 6 měsíců - 2x denně
První dny se jedná o dávku opravdu 1 polévková lžíce, ale s rostoucím pejsek roste i množství potravy. Pejsek by měl vždy dávku sníst hned a s chutí, co nesní do 20 minut, odstraníme pryč.
PÉČE O SRST A HYGIENA
S péčí o srst začínáme od nejútlejšího věku. Nejdříve stačí štěněti srst jenom pročesat. Je třeba česat denně i několikrát, aby si Vaše štěňátko na tuto činnost zvyklo. Zezačátku se mu to asi nebude moc líbit, ale je třeba se nenechat odradit. Musíte si dát pozor, abyste mu přitom nezpůsobili nějakou bolest. Nejlepší je česat večer, kdy je štěně vyběhané a unavené.
Štěně si postavíme na nějaký stoleček s neklouzavou podložkou, třeba molitan s pracím povlakem. Češeme podle směru růstu srsti, od hlavičky po ocásek. Srst rozdělte pěšinkou podle páteře a uhlaďte směrem dolů. Je dobré vzít i kvalitní štětinový kartáč, kterým se srst zbaví prachu a nečistot. Nesmíte zapomenout ani na bříško, hrudník a vnitřní strany nožiček.
Po každé stolici byste měli štěňátku otřít mokrým hadříkem zadeček, aby se mu neslepili chlupy a mohlo se znovu vyprazdňovat.Je třeba tuto část pravidelně pročesávat a občas i zastřihnout. Pravidelně stříhejte srst i na přirození štěněte. Zabráníte tím zasychání moče a nepříjemnému zápachu.
Zrovna tak po každém jídle otřeme tlamičku, aby se slepené vousy nepolámaly.
Současně s česáním, pokud budete chtít svého jorka vystavovat, zvykáme ho i na "výstavní postoj". Budete po štěněti požadovat, aby vydrželo na podložce stát se vzpřímenou hlavičkou a zvednutým ocáskem. Zatím mu v tom pomůžeme tak, že hlavičku i ocásek jemně přidržíme. První dny stačí i pár vteřin, postupně dobu prodlužujte a štěně chvalte.
KOUPÁNÍ
Štěně není nutné koupat. Po procházce stačí otřít nožičky, případně bříško. Pokud se štěně umaže, můžete nožičky opláchnout v umyvadle a vytřít, případně vyfénovat do sucha. Může se stát, že se Vám štěňátko naparfémuje nějakou nelibou vůní, potom nezbývá nic jiného než štěně vykoupat.
Během koupání od pejska neodcházejte, aby nevyskočil ven. Voda má být teplá cca 30 stupňů. Na koupání používáme pouze kvalitní šampon speciálně určený pro štěňátka jorků. Do uší dáme smotek vaty, aby do nich nezatekla voda. Nejdříve srst namočíme. Při nanášení šamponu se vyhněte veškerým krouživým pohybům, aby se srst nezacuchala. Při splachování nechte vodu po srsti volně stékat. Musíte dát pozor, aby se nedostala psovi voda do očí. Po ukončení koupání vodu ze srsti vymačkejte, opět kolmo dolů a zabalte psíka do osušky. Nezapomeňte vyndat vatu z oušek. Potom si pejska postavte na podložku a opatrně ho vyfénujte do sucha. Srst rozčešeme až potom. Mokrá srst se láme.
UŠI
Je potřeba pravidelně jorkovi stříhat ouška.Stříháme je dohola asi do jedné třetiny z obou stran do tvaru písmene V. Chloupky ze zvukovodu je nutné vytrhat.
Je to sice štěněti nepříjemné, ale jiná možnost neexistuje.Ucho čistíme vatovým tamponem, ale nezasahujeme hluboko, protože má samočistící schopnost a ušní maz má ochrannou funkci.
Kolem osmého týdne by mělo mít štěně postavené uši. Pokud štěňátko ouška klopí je třeba jim trošku pomoci. Nejdříve se mu pokusíme odlehčit vystříháním a pokud to nepomůže musíme začít ucho podlepovat. Ucho zformujeme do kornoutku a u kořene ucha přelepíme leukoplastí (ne izolepou)! Ponecháme maximálně 3 dny. Pak leukoplast opatrně nastřihneme nůžkami s kulatou špičkou na úzké proužky a opatrně stáhneme po srsti ke špičce ucha. Jeden den necháme ucho odpočinout s pokud ještě nestojí, celou proceduru opakujeme. Když je ucho nezalepené, můžeme jej natřít dětským olejíčkem a jemně namasírovat, aby chrupavka zesílila. V době růstu trvalého chrupu (tak asi v půl roce) se může stát že štěně ouška sklopí. V tomto případě se většinou po výměně zubů postaví samy.
ZUBY
Mléčný chrup psa má 28 zubů. Zoubky jsou to malé a velmi ostré. Štěně v mléčném chrupu nemá stoličky.
Trvalý chrup začíná růst asi kolem 4-6 měsíce. V této době se pejsek snaží pomoci prořezávání zubů tím, že věci kolem sebe náruživě hryže. Je dobré mu dát kousací kostičky a žvýkačky, které mu při výměně zubů pomohou. Kolem 12 měsíců mívá již jork chrup trvalý. Ten se skládá ze 42 zubů. 20 je v horní a 22 v dolní čelisti.
Často se u jorků stává, že trvalý chrup začne růst vedle mléčného. Týká se to především špičáků, které mají dlouhý kořen. Přetahováním s hračkou můžete jejich uvolnění pomoci. Někdy dojde k situaci, že má jork zuby dvěma řadami. Mléčné nevypadnou, ale trvalé jsou již venku. V tomto případě je nezbytná pomoc veterinárního lékaře, aby nedošlo k narušení skusu štěněte.
Štěně navykneme, aby si nechalo prohlédnout zuby i od cizí osoby. Při výstavách a bonitaci je to nezbytné.
Pozor! Pokud ztratí Váš pejsek zub z trvalého chrupu,( třeba při úrazu), nechte si to potvrdit veterinárním lékařem do průkazu původu. Při bonitaci je počet zubů důležitý.
TLAPKY A DRÁPKY
Drápky je třeba udržovat krátké, aby nedeformovaly tlapku. Pes, který chodí často ven, si je obrušuje chůzí. Většinou je však třeba drápky pravidelně zkracovat. Nejlépe se stříhají po koupání a používají se k tomu speciální kleštičky. Při pravidelné údržbě stačí odstranit jen špičku drápku. Pokud si na tento zákrok netroufnete, můžete požádat veterinárního lékaře nebo psí salon. Nezapomeňte i na pátý prst, tzv. paspárek, kde může dráp, pokud na něj budete zapomínat, dorůst velké délky, zarůstat do kůže a působit psovi bolest. Také se může zalomit nebo zachytit, třeba o koberec.
Je třeba taky vystříhávat srst mezi drápky. Často se zde zachytávají kamínky a v zimě kousky ledu. Srst mezi prsty také často plstnatí. Úpravu dokončíte tak, že srst na tlapce učešete směrem dolů a zastřihnete přečnívající srst do obloučku. Zvláštní pozornost je třeba tlapkám věnovat v zimě, když jsou posolené chodníky. Po každé procházce je třeba tlapky omýt a promastit dětským olejíčkem, případně speciálním krémem.
zdroj:www.yorksir-daisy.estranky.cz/clanky/jak-pecovat-o-stenatko/pece-o-stene-
doufám že se vám to líbílo!!Denny
Komentáře
Přehled komentářů
Mas to tu opravdu fajn...az budu mit jorksirka tak se budu o nej starat presne tak jak to tu mas napsane...dekujuu mej se hezky papa
255
(Muisa, 23. 1. 2008 14:50)Máš super estranky. moc se mi líbí. no prostě na 11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
estrankÿ
(Stella, 18. 1. 2008 14:26)Ahooooooooooooooooooooooooooooooooj máš super estranky!!!jsou nej tak pokraačujjjj
:-)
(Nikol, 13. 2. 2009 11:27)